حرفه ای شدن در افترافکت

یکی از قوی ترین و حرفه ای ترین نرم افزارها در جهت ساخت انیمیشن های دو و سه بعدی ،افترافکت است.این نرم افزار محصولی از شرکت ادوبی است.
افترافکت به دلیل امکانات بسیار زیاد و جذابی که دارد در پروژه های سینمایی جزو اولین انتخاب فیلم سازان است.
موضوعی که همواره از ما سئوال می شود این است که چگونه در افترافکت حرفه ای شویم.
در این مقاله قصد بررسی این مورد را بصورت اجمالی داریم.

قبل از حرفه ای شدن در افترافکت ،باید بدانیم این نرم افزار چه امکاناتی را در اختیار ما قرار میدهد.

بدین منظور امکاناتی که توسط افترافکت در اختیار ما قرار میگید عبارت است از :

ترکیب بندی :

ترکیب بندی از اجزاء جدایی ناپذیر ساخت جلوه های ویژه و بصری است.زیرا جلوه های ویژه اصولا از چند لایه از فیلم تشکیل شده اند که در نهایت با یکدیگر ترکیب میشوند و یک منظره و جلوه خاص را بوجود می اورند.این مرحله که با نام کامپوزیشن نیز شناخته میشود جزو مراحل پایانی یک پروژه است که در آن بر روی لایه های مختلف فیلم ،اصلاحات نوری و رنگی را اعمال میکنیم.

موشن گرافیک:

موشن به طرح های گرافیکی گویند که دارای حرکت هستند.در قدیم طرح های گرافیکی در غالب عکس های ثابت مورد استفاده قار میگیرفتند اما امروزه استفاده از موشن در عرصه های گوناگونی نظیر تیزر های تلویزیونی ،تیتراژ فیلم ها ،تبلیغات و … کاربرد دارند.
جلوه های ویژه:
به تیزر و صحنه هایی که توسط گروه فیلمبرداری قابلیت اجرا شدن را ندارند و به ناچار از نرم افزار استفاده میشود جلوه های ویژه گفته میشود.جلوه ویژه گفته میشود.مانند استفاده از ربات های غول پیکر ،ایجاد کهکشان و بازی کاراکتر ها در آن ،ایجاد انفجارهای بسیار عظیم و … که در دنیای واقعی نشدنی است.
البته جلوه های ویژه همیشه غیر طبیعی نیستند و گاهی نیاز به ایجاد یک شهر فانتزی دارید که بیننده متوجه ساختگی بودن آن نشود.بدین منظور بهترین برنامه ممکن و در دسترس ،برنامه افترافکت است.

آموزش ساخت تیزر

ساخت انیمیشن :

با استفاده از افترافکت میتوانید صحنه های سه بعدی بسیار جذاب و حیرت انگیزی را خلق نمایید .بدین منظور میتوانید توسط رنگ آمیزی های پیشرفته و ادغام نمودن صحنه های مختلف با یکدیگر یک جلوه انیمیشن سه بعدی را خلق نمایید.

بدین منظور و برای جواب به این سوال باید گفت که در بازار ایران و با توجه به نیاز به این رشته در ساخت انواع فیلم ها و جلوه های ویژه ،به عنوان یک ضرورت مطرح است و اکثر موسسات فعال و استودیو ها برای استخدام ،آشنایی و مهارت با این نرم افزار را یکی از شروط اولیه و ضروری استخدام به شمار می اورند.
علاوه بر این نرم افزار افترافکت با دیگر برنامه های گرافیکی نظیر فتوشاپ ،ایلاستریتور ،پریمیر  و … ارتباط برقرار کرده و خروجی به این برنامه ها بفرستد.

کلاس آموزش پریمیر

بدین منظور میتوانید آموزش خود را در این زمینه در بهترین آموزشگاه افترافکت طی نمایید.

اما برای حرفه ای شدن نیاز به چه مورادی دارید؟پاسخ واضح است.آموزش و تمرین و کاراموزی

آموزش

اما چرا؟ چون در صورتیکه بخواهید بشکل خودخوان این نرم افزار را در منابع اینترنتی جستجو نمایید و آن ها را بکار گیرید دچار سردرگمی میشوید چرا که تمامی موراد موجود در وب فقط جنبه تبلیغاتی دارند و به ذکر ده نکته از هزاران نکته بسنده میکنند.
تمرین و نمونه کار :
این نکته را از یاد نبرید که حتی اگر زیر نظر بهترین اساتید آموزشی نسبت به گذراندن دوره آموزشی خود اقدام نمایید و موارد آموزش دیده خود را بدون تمرین رها نمایید ،نخواهید توانست خروجی قابل قبولی از دوره مورد نظر خود داشته باشید.بنابراین تمرین در درجه دوم و پس از آموزش ،قرار میگیرد.بدین منظور میتوانید نمونه کارهایی را تولید نموده تا در آینده و در زمان استخدام از آن ها بعنوان رزومه کاری خود استفاده نمایید و به کارفرمای خود ارائه دهید.
کاراموزی :
پس از طی موارد فوق خواهید توانست در یک شرکت نسبت به امور کاراموزی اقدام نمایید.اما توجه داشته باشید که هرچقدر که قوی باشید نباید توقع بالایی از میزان حقوق خود داشته باشید.حتی شاید نیاز باشد تا بطور رایگان در یک شرکت کار کنید تا تجربه کسب نمایید.