تفاوت HTML4 و HTML5 در چیست

کلمه HTML برگرفته از عبارت Hyper Text Markup Language است که به معنای زبان نشانه گذاری ابر متن میباشد.از این زبان برای ساخت و ارائه محتوا به شبکه جهانی وب استفاده میشود.زبان html محبوبترین ،مشهورترین و پرکاربرد ترین زبان در دنیای وب است.
ما در کلاس آموزش طراحی سایت ، همواره تاکید می کنید که چنانچه بر روی این زبان مسلط نباشید، هیچ وقت طراح سایت موفقی نخواهید شد.
HTML یک زبان نشانه گذاری سطح بالا است که برای ساخت صفحات استاتیک وب سایت استفاده میشود.البته ناگفته نماند که از این زبان بعنوان پیش نیاز برنامه نویسی با زبان هایی که برای ساخت صفحات داینامیک استفاده میشود نیز استفاده میشود.بنابراین ناگفته پیداست که برای ورود به عرصه برنامه نویسی لازم و ضروری است که زبان HTML را بیاموزید.بنابراین اگر فکر میکنید به اندازه کافی در این زمینه مهارت ندارید بهتر است وارد عرصه html شوید تا در ادامه بتوانید وارد عرصه طراحی سایت شوید.

آموزشگاه آی سی دی ال

سئوالی که قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم ، تفاوت HTML4 و HTML5 است پس با ما همراه باشید.
به منظور درک بهتر این موضوع بهتر است تا معنی html را برایتان شرح دهیم.

تفاوت HTML4 و HTML5

۱٫ تولید رابط های کاربری و فرم های ورود اطلاعات
۲٫ توضیف ساختار معنایی اطلاعات
۳٫ توصیف ساختاری سایت که این امر امروزه منسوخ شده و بر عهده css نهاده شده است.
جالب است که بدانید تمامی کد ها در نهایت به کدهای HTML تبدیل و پس از آن قابلیت نمایش توسط مرورگرها را خواهند داشت.در HTML شما با واژه ای بنام تگ سر و کار دارید بطوریکه هر کدام دارای خصوصیات منحصر بفردی هستند.توسط این تگ ها به مرورگر اعلام میشود که هر بخش از صفحه چه نوع عنصری است و باید به چه شکلی نمایش داده شوند.
برای درک بهتر تفاوت HTML4 و HTML5 بهتر است نگاهی داشته باشین به تاریخچه HTML.

کلاس آموزش فتوشاپ

تاریخچه HTML:

اولین ورژن از زبان HTML در بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵ با طراحی صفحه های ساده ی وب معرفی شد.
پس از آن در سال ۱۹۹۵ بنیادی به نام IETIF نسخه اولیه آن را به روز نموده و آن را با نام HTML2.0 به بازار عرضه نمود.
درست پس از ارائه این نسخه در سال ۱۹۹۸ نسخه HTML4.0 به بازار ارائه و پس از یکسال از گذشت عرضه این نسخه ،نسخه HTML4.0.1 به بازار وارد شد.
در نهایت و در سال ۲۰۰۴ بود که نسخه جدید و آخرین نسخه از HTML با نام HTML5 به بازار عرضه شد.
امروزه در دنیای وب بهترین ورژنی که با تمامی مرورگرها سازگاری دارد ،ورژن HTML5 است.ورژن html5 با تمامیمرورگرها سازگار است.

اما در ادامه به بیان چند مورد از این تفاوت ها میپردازیم:

۱٫ ساده سازی دستورات

در HTML5 دستورات ساده سازی شده اند.بعنوان مثال در این ورژن برای تعریف Doctype تنها کافی است از دستور استفاده نمایید.به همین ترتیب استفاده از دیگر دستورات نیز ساده سازی شده اند.

۲٫ اپدیت روزمره

در این نسخه از html به روز رسانی چندین بار در سال صورت مییرد و در نتیجه دائما در حال پیشرفت است.اما برای این تغییرات چندین باره در سال ،جای نگرانی نیست.زیرا تمامی مواردی که در html4 بعنوان مباحث اصلی و پایه مطرح بودند ، در این نسخه نیز بعنوان پایه مباحث مورد استفاده قرار میگیرند.

۳٫ اضافه شدن تگ های معنایی

دوره آموزش icdl

درون تگ های معنایی موضوعات و معانی خاصی تعریف میشوند.بعنوان مثال تگ های

از این جمله موارد هستند.در واقع در صورت استفاده از تگ های معنایی در html5 دیگر نیازی نیست که آن ها را در CSS تعریف نماییم.۴٫ منسوخ شدن تگ های و

در html5 اصل بر این است که برای موراد گرافیکی از CSS استفاده شود .در نتیجه اجازه نخواهید داشت که از تگ های تنظیم کننده فونت در کدهای HTML استفاده نمایید.یکی از مواردی که باعث برتری HTML5 نسبت به HTML4 شده است نیز همین موضوع است.

۵٫ فرم های جدید در HTML5

یکی از دغدغه های برنامه نویسان ایجاد فرم ها است.در HTML5 با افزوده شدن امکانات جدید به شما این اجازه داده خواهد شد برای فرم ها امکاناتی نظیر اعتبارسنجی فرم بشکل لوکال و در سمت کلاینت را اختصاص دهد.بعنوان مثال برای وارد نمودن ایمیل اگر کاربر اشتباهی انجام دهد دیگر نیازی نیست که شما وارد عمل شوید.HTML5 بصورت خودکار این عمل را انجام میدهد و در صورت بروز خطا پیغامی مناسب را به کاربر نمایش میدهد.

۶٫ تگ

به عقیده کارشناسان در عرصه وب ،با اضافه شدن این تگ ،عمر فلش به پایان رسیده است زیرا با استفاده از این تگ میتوانید انواع امکانات انیمیشنی را در اختیار کاربر قرار دهید.یکی از دلایلی که این تگ را بر فلش برتری بخشیده این است که امکانات انیمیشنی تگ canvas علاوه بر امکانات بسیار زیادی که برای ساخت انیمیشن ها دارد ،عدم وابستگی به پلیرها برای نمایش انیمیشن هاست .چیزی که فلش را در معرض خطر مرگ در برابر html5 قرار داده است.

آموزشگاه فتوشاپ

۷٫ تگ های ویدئویی

اضافه نمودن صوت و ویدئوها از جمله امکاناتی هستند که طراحان برای این کار با مشکل روبرو هستند.در html5 این مشکل رفع شده و برنامه نویسان به راحتی توسط دو تگ ذکر شده میتوانند ویدئوها و فایل های صوتی خود را داخل کد ها بگنجانند.علاوه بر آن کاربران با بکار بردن این تگ ها نیازی ندارند پلیرهای خاصی مانند flash را برای نمایش آن ها نصب کنند.

این ها تنها برخی از امکاناتی بود که html5 نسبت به html4 داشت و برترین هایی در زمینه کارایی و آسانی برنامه نویسی را برای شما به ارمغان میاورد.بنابراین بهتر است در بکارگیری و آموزش این دو ورژن از html تجدید نظر نموده و برای راحتی کار خودتان و زیبایی و سادگی بیشتر وبسایت خود از html5 استفاده نمایید.

کلاس های آموزش برنامه نویسی

فرق html 4 با html5